До дня 69-ї річниці визволення України від фашистських загарбників

опубліковано 28 жовт. 2013 р., 11:43 Наталія Царевич   [ оновлено 28 жовт. 2013 р., 11:52 ]
На відзначення пам'ятних дат Великої Вітчизняної війни, вшанування подвигу бійців Червоної Армії в боротьбі за свободу і незалежність Вітчизни, поліпшення соціального захисту ветеранів війни та на виконання Закону України "Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років" у столиці відновили Почесну Варту школярів «Пост № 1» у Парку Вічної Слави біля пам'ятника Невідомому солдатові. Такий почесний караул існував за радянських часів, його було створено 45 років тому.


Право відкрити «Пост №1» надано Шевченківському району м. Києва, вихованцям ліцею-інтернату №23 «Кадетський корпус».

Право заступити на «Пост № 1» отримали найкращі учні навчальних закладів Києва, лідери учнівського самоврядування.

Під час проведення заходу відбулось вшанування пам’яті визволителів міста Києва від фашистських загарбників за участю голови Київської міської державної адміністрації Олександра Попова, директора Департаменту освіти і науки Оксани Добровольської, директорів шкіл Шевченківського району м. Києва (директора СШ № 106 Юлії Лісової), учасників Поста № 1 у місті Києві минулих років, представників пошукових загонів, ветеранів Великої Вітчизняної війни та керівників навчальних закладів столиці.

Вахту Пам’яті київські школярі нестимуть з 28 жовтня до 6 листопада.З початку 2013 року в країні відзначається 70-та річниця визволення України від фашистських загарбників, а в 2015 році українці відсвяткують 70-ту річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941—1945 років.

Гідне відзначення 70-річчя визволення України від фашистських загарбників та Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років є нашим моральним обов’язком перед поколінням, яке своїм подвигом фактично вибороло для сучасників незалежну Українську державу.


Початок визволення України

Восени 1942 року на Волзі в районі Сталінграда розпочалася одна з найбільших битв Другої світової війни. У результаті наступу радянської армії 19-23 листопада в оточенні опинилося 330-тисячне німецьке угруповання. 2 лютого 1943 року фашистські війська капітулювали. Перемога під Сталінградом відкрила можливість для наступу радянських військ в Україні. 18 грудня 1942 року фашистів вибили із с. Півнівка Міловського району (Луганщина). Того ж дня від нацистів звільнено ще декілька населених пунктів України. Першим районним центром, звільненим від окупантів, було м. Мілове. 1 066 солдатів і офіцерів загинули за визволення першого міста на українській землі.

Улітку 1943 року (5 липня - 23 серпня) радянським військам удалося завдати поразки гітлерівським арміям на Курській дузі. Загальний наступ під Курськом дав можливість визволити місто Харків (23 серпня 1943 року). Уперше за всю історію Другої світової війни Москва салютувала визволителям українського міста. Почався загальний наступ, який мав на меті повністю звільнити Україну від німецько-фашистських загарбників. Першим етапом цього плану стала підготовка до визволення Лівобережної України.

Протягом серпня - вересня 1943 року від німців звільнено Лівобережжя з його промисловим серцем - Донбасом. Операції на території Лівобережної України відбувалися у важких умовах. Відступаючи, нацисти в безсилій люті застосували тактику «випаленої землі» - знищували все, передусім промислові об'єкти й матеріальні цінності, які не можна було вивезти до Німеччини. У жовтні 1943 року радянські війська остаточно ліквідували німецькі плацдарми в районі Мелітополя та Запоріжжя й самі почали закріплюватися на правому березі Дніпра біля Києва та Кременчука. На черзі була операція з визволення столиці України.